Ako sa efektívne chrániť pred slnkom?


Leto je už tu. Reklamy na lieky proti nádche vystriedali opaľovacie krémy a cestovné agentúry nás pozývajú na slnečné pláže. Teploty sa už šplhajú k číslu 30 a my zo slnečných lúčov nasávame vitamín D a dobrú náladu. Žiaľ, slnečné lúče nemajú len pozitívny účinok. Viete ako ochrániť pokožku pred slniečkom v meste alebo na dovolenke? Prečo je dôležité poznať svoj fototyp pleti?

Slnko ako zdroj života alebo zabijak?

Aj vďaka slnku existuje na našej planéte život. Keď spadne hviezda, s ňou zanikne aj celá slnečná sústava. V každej kultúre nájdeme slnečných bohovdarcov života, pred ktorými sa skláňajú ľudia odnepamäti.

Žena pri západe slnka

Okrem viditeľného, infračerveného žiarenia, k nám prichádza zo slnka aj ultrafialové, neviditeľné, žiarenie, ktoré ma niekoľko podtypov. Najviac, približne 99%, je UVA žiarenie z dlhého spektra, ktoré dokáže preniknúť pod kožu a vytvára hnedý odtieň pokožky, pigmentové škvrny, taktiež urýchľuje starnutie a spôsobuje slnečnú alergiu. Druhým spektrom je UVB žiarenie, približne 1%, a veľkú časť z neho pohltí ozónová vrstva v stratosfére.

UVB žiarenie je veľmi nebezpečné, ale zároveň nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D. Dokáže preniknúť aj do hĺbky niekoľkých metrov vo vode. Zasahuje hlavne vrchnú vrstvu kože – epidermis, kde môže vyvolať rakovinu kože, dokonca môže spôsobiť ochorenie zraku až slepotu. Ani rastlinkám toto žiarenie neprospieva. Práve naopak. Negatívne ovplyvňuje fotosyntézu, príčinou čoho rastlina odumrie. Úmerne so zvyšujúcou sa hodnotou UVB žiarenia, stúpa aj percento výskytu rakoviny kože. A práve preto sú ozónové diery tak nebezpečné.

Rakovinu kože môžeme našťastie zachytiť v počiatočných štádiách. Prejavuje sa na povrchu kože, najčastejšie v materskom znamienku, ktoré sa rozrastá do šírky alebo výšky – metastázuje do uzlín a orgánov. Ak máte podozrivé znamienko, neváhajte a ihneď podstúpte vyšetrenie u dermatológa.

O svoju pokožku by ste sa mali starať nie len v lete, ale celoročne. Používajte krém s ochranným faktorom aj keď je zamračené, pretože UV žiarenie je neviditeľné a ľahko prenikne aj cez mraky.

Ako sa chrániť pred slnkom v meste?

Ako sa chrániť pred slnkom v meste

V niektorých mestách je často vyššie riziko spálenia pokožky ako na dovolenke. Betónové povrchy do seba nasávajú teplo a odrážajú slnečné lúče. Najhoršie je to na letiskách a nekrytých parkoviskách, kde môže teplota dosahovať až 50°C. Kde chýba zeleň a chladná voda, ktorá by tú horúčavu kompenzovala, tam vzniká veľký problém. Preto aj keď idete len do práce a z práce, vždy sa približne 30 minút pred odchodom natrite ochranným krémom, vhodne sa oblečte a nezabudnite na slnečné okuliare s UV filtrom. Žiarenie preniká aj skrz sklo auta a nevyhnete sa mu ani v tieni. Krémom s UV ochranou si vždy natrite celé telo aj tvár – UV žiarenie môže preniknúť aj cez oblečenie, nestačí teda natierať len odhalené časti tela.

Slnko pri vode

Opaľovanie na pláži

Či už ste na dovolenke pri mori alebo si užívate vodu pri jazerách či bazéne, vždy používajte vodeodolné opaľovacie krémy. Ak trávite celý deň na slniečku a občas sa idete schladiť do vody, natierajte sa pravidelne. Vodeodolný krém síce vydrží dlhšie, ale aj ten sa postupne zmýva. Uprednostňujete klasické opaľovacie prípravky? Nezabudnite sa natierať po každom kúpaní či sprchovaní

Ako znížiť riziko spálenia pokožky

Chcete znížiť riziko spálenia sa? Nenechávajte vodu na pokožke voľne usušiť, ale vždy sa utriete do suchého uteráku. Rozhodne nie je pravda, že ak trávite celý deň vo vode, nespálite sa. Práve naopak. Poradila vám babička, aby ste sa natreli sadlom alebo indulonou? Toto fungovalo možno v minulosti, ešte v časoch, kedy ozónová vrstva nebola stenčená kvôli freónom. Freóny sa začali používať v roku 1930 a ich používanie bolo obmedzené až v roku 1987, kedy už bol úbytok ozónovej vrstvy alarmujúci.

Stenčovanie ozónovej vrstvy freónmi

Akékoľvek opaľovanie, či slnenie sa na pláži dlhé hodiny, je pre človeka neprirodzené a nebezpečné. Omnoho bezpečnejšie je „chytanie bronzu“ používaním samoopaľovacích krémov s betakaroténom. Ak to robíte kvôli tomu, aby ste mali dostatok vitamínu D, tak vás teraz sklameme. Dostatočné množstvo vitamínu D zabezpečíte organizmu už každodennou krátkou prechádzkou na slniečku.

Špecifiká detskej pokožky

Slnko a detská pokožka je kapitola sama o sebe, pretože je päťkrát tenšia ako pokožka dospelého človeka. Do troch rokov sa pokožka vyvíja a neposkytuje dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi.

Opaľovanie deti do 3 rokoch sa zásadne neodporúča! Detské spáleniny sa omnoho dlhšie hoja, niekedy až tri týždne. Preto je mimoriadne dôležitá starostlivosť o pokožku dieťaťa pred, počas aj po pobyte na slnku. Taktiež sa neodporúča chodiť s malými deťmi vonku medzi 11:00 a 15:00 hodinou, kedy je slniečko najintenzívnejšie. Kočiar ochránite pred teplom slnečníkom, dieťa musí mať vhodnú pokrývku hlavy, ktorá ochráni citlivú pokožku hlavičky, ale aj oči.

Citlivá pokožka kojencov a batoliat vyžaduje špeciálne opaľovacie krémy s faktorom 50+. Po celom dni strávenom na slnku doprajte dieťatku kúpeľ vo vlažnej vode a natrite ho chladivým krémom po opaľovaní, ktorý pomôže zregenerovať pokožku.

Deti na pláži

Nezabudnite ani na to, že malé deti nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu – málo sa potia a rýchlo môže dôjsť k prehriatiu organizmu – úpalu a úžehu, ktoré v krajnom prípade môžu viesť až k úmrtiu. Dostatok tekutín, obmedzeniu pohybu na slnku a vhodná pokrývka hlavy sú nutnosťou aj pre staršie deti.

Alergia na slnko

Okrem úpalu a úžehu sa môžete stretnúť aj s ďalšou extrémnou reakciou organizmu na slnko – slnečnou alergiou. Tá sa prejavuje ako tzv. slnečný ekzém, objavuje sa a mizne s odstupom niekoľkých hodín či dní. Svrbivá vyrážka pripomína svojim vzhľadom akné a môže sa objaviť kdekoľvek na tele.

Opaľovací krém v piesku

K alergickým reakciám väčšinou dochádza na začiatku jari a letnej sezóny alebo po príchode k moru. Uprostred sezóny a po rokoch vytvárania imunity, alergia slabne. Alergické prejavy zmiernite používaním šetrnej kozmetiky, ktorá pokožku nedráždi.

Vzácnejším prejavom alergie je žihľavka, ktorá sa objavuje počas pobytu na slnku. Svrbivé pupienky môžu prerásť až do opuchov a niekedy sú sprevádzané bolesťami hlavy, nevoľnosťou, kolísaním tlaku a kolapsovými stavmi. Pre tieto prípady existujú špeciálne opaľovacie krémy s faktorom 50+, ktoré majú úplnú ochranu pred slnečným žiarením.

Aký máte fototyp pleti?

Osoby s fototypom I by sa mali zdržiavať na slnku čo najmenej. Majú svetlú pokožku, prirodzené blond až ryšavé vlasy, modré oči a zvyčajne aj pehy. Ich pokožka na slnku vždy sčervená alebo sa spáli, ale nikdy nezhnedne. SPF 50 je pre nich v letných mesiacoch najvhodnejší. Nutnosťou sú okuliare s UV filtrom, ktoré zabránia rakovine dúhovky.

Fototyp II je typický svetlou pleťou, svetlými vlasmi, môžu sa vyskytnúť aj pehy, ale v nižšej miere ako pri fototype I. Farba očí je modrá, zelená alebo šedá. Pri opaľovaní dochádza opäť k sčervenaniu či spáleniu pokožky, no v tomto prípade pokožka časom zhnedne. Je vhodné používať ochranný faktor 30 – 50.

Osoby s fototypom III majú svetlohnedú pleť, hnedé vlasy aj oči. Pri pobyte v meste by mali používať ochranný faktor 20, ľahko sa opália. Fototyp IV sa takmer nikdy nespáli. Osoby s týmto fototypom majú tmavé vlasy, pleť aj oči. Osoby s fototypom V a VI, Indiáni, Arabi, černosi, sa nespália nikdy.

Používate krém na opaľovanie v meste?

Diskusia

matejcikova: Dobrý deň, je pre dieťa - 3 roky - atopický ekzém a fľaky na kolenách aj lakťoch vhodné dlhodobo používať Protopan® Sun Protect ? Nášmu malému robí dobre - chráni pokožku a nevyhadzujú sa mu vyrážky

kombineza: My používame protopan u obidvoch detí a obe majú atopický ekzém a tak sa snažíme cez leto tráviť na jadrane čo najviac času a chránime ich pokožku výlučne s protopanom lebo je priamo pre atopicku pokožku a chráni aj keď sú vo vode. A hlavne nevyvoláva alergie na slnko ani na prípravok

reaguj

Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.