13. júl – Medzinárodný deň hlavolamov


Prečo práve 13. júl?

13. júla 1944 sa v Budapešti narodil najznámejší vynálezca hlavolamov Ernö Rubik. Už podľa mena asi tušíte, vďaka čomu sa stal známym. Áno, je to vynálezca Rubikovej kocky. Prvá Rubikova kocka uzrela svetlo sveta ešte v roku 1974, ale patentovaná bola až v roku 1980.

Rubikova kocka

Ako vznikla Rubikova kocka

Aj napriek tomu, že vynálezca Rubikovej kocky pôsobil ako lektor na umelecko – priemyselnej akadémií, kde sa zaoberal konštrukciou a kombinovaním rôznych tvarov a farieb, zostaviť kocku nebolo preňho jednoduché. Múza ho kopla pri prechádzke po Dunaji, keď si všimol zbrúsené hrany kameňov pôsobením vody. Vtedy pochopil, že aj on musí zaobliť vnútorné hrany kociek. Vďaka tomu vytvoril spoľahlivý a funkčný mechanizmus.

Keep Brain Fit - tréning mozguTrénovanie mozgu pre deti aj dospelých Keep Brain Fit - Rubikovú kocku tu síce nenájdete, ale množstvo iných hlavolamov, testov a úloh na trénovanie mozgu a kognitívnych schopností áno.

Keď bola kocka hotová, ukázal ju svojim študentom a priateľom, aby ju vyskúšali. Výsledok sa dostavil okamžite. Akonáhle niekto zobral kocku do ruky, nevedel sa od nej odpútať. Tak začal Ernö Rubikon hľadať možnosti, ako ju začať vyrábať priemyselne. Zásluhu na výrobe má hračkárska firma „Politechnika“. Keďže výroba kocky vyžadovala množstvo ručných prác, do obchodov sa dostala až o 3 roky neskôr.

V 70. a 80. rokoch sa stala Rubikova kocka jednou z najobľúbenejších hračiek a bola vyrábaná v miliónových sériách. Dnes ju v klasických obchodoch nájdete len ťažko, ale na internete sa stále dá zohnať.

Obrovská Rubikova kocka

Vedeli ste že Rubiková kocka so štandardnou veľkosťou 3x3x3 má 43 triliónov spôsobov ako ju poskladať do správneho tvaru, t.j. aby každá strana mala jednu farbu. Okrem štandardnej veľkosti sa vyrába aj tzv. vrecková kocka 2x2x2, a Rubikova pomsta s rozmermi 4x4x4.

Majstrovstva v skladaní Rubikovej kocky

Prvé majstrovstvá organizovala Guinessova kniha rekordov v roku 1981 v Mníchove. Víťazom sa stal Jury Froeschl, ktorý ju dokázal poskladať za 38 sekúnd.

Prvé oficiálne majstrovstvá sveta sa konali v Budapešti v roku 1982 a vyhral ich vietnamský študent s časom 22,95 sekundy.

Svetový rekord v poskladaní Rubikovej kocky drží Feliks Zemdegs s časom 4,73 sekúnd.

Dnes už nájdete návody, metódy aj videá ako poskladať Rubikovu kocku, ale niekedy to môže dopadnúť aj takto:

Rozoskladaná Rubikova kocka

Poskladali ste už Rubikovu kocku?

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.