Používajte kokosovou ústnu vodu pre žiarivo biele zuby!


cistenie zubovKvalitné bielenie zubov vykonávajú skúsení špecialisti, tento zákrok vás však u zubného lekára vyjde až na 100 eur. Pritom existuje nespočetné množstvo iných spôsobov, ako docieliť belších zubov. Nie všetky sú však šetrné k zubnej sklovine. Ak hľadáte recept na bezpečné domáce bielenie zubov, ktoré nie je tak drahé ako u zubára, urobte si výlet do zdravej výživy a kúpte si zásoby kokosového oleja, ktorý je vhodný nielen na varenie a domácu telovú kozmetiku, ale aj pre komplexnú starostlivosť o chrup. Kokosový olej spoľahlivo nahradí vašu pastu zloženú z chemikálií a pomôže vám k belšiemu úsmevu. Ako na to a prečo používať práve kokosový olej?

Kokosový olej na vnútorné i vonkajšie použitie

Kokosový olej dnes prežíva boom v kozmetike aj vo varení. Pretože podľa najnovších výskumov lekári odporúčajú nepoužívať nenasýtené oleje (tzv. trans tuky) podliehajúce škodlivej oxidácii, je potrebné ich nahradiť olejmi s nasýtenými mastnými kyselinami, medzi ktoré patrí tiež kokosový olej, s ktorým sa na rozdiel od olivového oleja dá aj vyprážať a piecť. Klasický kokosový olej preto smelo používajte v kuchyni, vášmu telu len prospeje. Tak ako olivový olej, aj olej kokosový už nájdete aj pod názvom "extra panenský" a "panenský" a práve tieto naopak patria do vašej kúpeľne. Na varenie sa takisto dajú používať (majú aj lepšiu kokosovú príchuť), ale bývajú drahšie. 200 g panenského kokosového oleja stojí zhruba 3-4 eur. kokosova voda

Ústna voda, ktorú môžete aj prehltnúť

Panenský či extra panenský olej možno používať ako zubnú pastu alebo ústnu vodu. Nielen že má viac prospešných látok ako menej kvalitné oleje, ale nechýba mu ani kokosová aróma, jemnejšia chuť a konzistencia. Na rozdiel od klasickej pasty u kokosového oleja vôbec nevadí, keď čas od času kúsok prehltnete. Samozrejme je lepšie čistý olej, nie zamorený baktériami, ale občas sa to pri čistení môže stať a tak buďte bez obáv. Samotný olej žalúdku neublíži. Niektoré celebrity, napr. Sarah Wilsonová, austrálska novinárka a autorka bestselleru Sladký život bez cukru, si dokonca kokosový olej priamo naberajú lyžicou a nechávajú si ho voľne rozpustiť v ústach, keď majú chuť na sladké. Je to ľahko stráviteľný a zdraviu prospešný tuk.

Vlastnosti kokosového oleja

Veľa sa tiež hovorí o pozitívnych účinkoch kokosového oleja na zdravie. Dalo by sa ich napočítať niekoľko desiatok len pri vymenovavaní účinkov pri dlhodobom vnútornom užívaní, niektoré sú sporné, iné však pravdivé. Ak ide len o ústnu dutinu, zdravotný prínos je spoľahlivo zdokumentovaný aj vedecky. Bolo zistené, že kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú, ktorá likviduje plesne, vírusy a baktérie. Je pokladaný dokonca za najbohatší zdroj kyseliny laurovej, pretože ju olej obsahuje až z 50% (podľa spôsobu spracovania). Ako pôsobí kyselina laurová v ústach? Zabíja baktérie spôsobujúce zubný kaz, ochorenia ďasien a zápach z úst. Okrem toho, že redukuje zubný plak (spoluzodpovedný za vznik zápalu ďasien) a lieči afty, úspešne tiež bieli zuby. kokosovy olej

Kokosová ústna voda na bielenie zubov

Bolo zistené, že kokosový olej je rovnako účinný ako ústne vody s obsahom chemikálií, ktoré sú bežne dostupné v drogériách. Čím myslíte, že si čistili ľudia zuby pred vynálezom zubnej pasty? Niektorí, ako starí Indovia, používali práve kokosový olej (v Indii ako súčasť ajurvédy). Vyskúšajte tento recept na kokosovou ústnu vodu, ktorá zmierňuje zápal ďasien a má bieliaci efekt na zuby: Budete potrebovať 1 lyžičku extra panenského kokosového oleja a 1 lyžičku obyčajnej vlažnej vody. Oboje vložte do pusy a preval'ujte jazykom po celých ústach po dobu 15-20 minút, nevynechajte ani medzizubné priestory. Potom vypláchnite vodou a vyčistite si zuby buď obyčajnou, alebo kokosovú zubnou pastou. Tento postup aplikujte 1-2 krát denne po dobu 2-4 týždňov. Už po pár dňoch sa vám začne zjednocovať farba zubov a zmiznú najviac viditeľné škvrny od kávy.

Recept na kokosovú zubnú pastu

Stuhnutý kokosový olej možno naniesť rovno na kefku a po dobu 3 minút čistiť ako obvykle. Alebo využiť i ďalších pomocníkov v boji proti zafarbeniu zubov a vyrobiť si z nich priamo kokosovú zubnú pastu: Pripravte si uzatvárateľnú dózu, v ktorej budete pastu uchovávať. Potom zohrejte v kastróliku ½ hrnčeka extra panenského kokosového oleja, kým neskvapalní. Pridajte asi hrsť byliniek pre svieži dych, a to priamo do rozohriateho oleja v vrecúšku ako bouquet garni alebo v sitku na čaj. Najviac vám klasickú pastu asi bude pripomínať mäta pieporná, ale použiť môžete aj iné sušené bylinky a koreniny (napríklad nechtík alebo klinčeky). mataBylinky nechajte v horúcom oleji na miernom ohni asi minútu lúhovať, potom vyberte a na záver pridajte 2 lyžice jedlej sódy. Takto vzniknutú zmes miešajte, kým nezhustne do konzistencie pasty. Vychladnutú zubnú pastu uchovávajte v uzavretej dóze a používajte ako obyčajnú zubnú pastu. Po čistení čistým kokosovým olejom či špeciálnou kokosovou pastou nikdy nezabudnite poriadne vypláchnuť ústa, aby ste sa zbavili baktérií, ktoré sa uvoľnili pri čistení, zamedzíte tak i prípadnej pachuti, ktorá sa zákonite dostaví.

Alebo si jednoduchšie vyrobíte zubnú pastu tak, že do kokosobého oleja pridáte pár kvapiek mätového esencialného oleja a zmiešate. 

Nech už nič nebráni vášmu úsmevu!

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.