Strie - ako zabrániť ich tvorbe v období tehotenstva


tehotenstvo a strieStrie vznikajú najčastejšie v období rýchleho rastu v puberte, neskôr v tehotenstve a pri menopauze. Najproblematickejšími miestami, kde sa strie objavujú, sú boky, bruško, zadok, poprsie a vnútorná strana stehien. Keď sa tieto drobné nevzhľadné jazvy raz objavia, je veľmi ťažké, ba až nemožné, sa ich nadobro zbaviť. Bojujte preto proti ich vzniku každodennou prevenciou!

Ako vznikajú strie?

Strie, čiže pajazvičky, sú prasklinky pod samým povrchom pokožky. Vznikajú napínaním pokožky, ktorá sa ťažko vyrovnáva s rýchlym rastom kvôli zníženej elasticite, preto sa strie objavujú u 90% tehotných žien. Zvlášť ku koncu tehotenstva, kedy dochádza k najväčšiemu rastu brucha, pokožka často začína praskať. Za vznik strií sú zodpovedné tiež hormonálne zmeny, takže im nemožno zabrániť obyčajnou kontrolou hmotnosti. Jedná sa vlastne o stenčenú pokožku v dôsledku nedostatku elastických vlákien. Na začiatku je zafarbenie jaziev veľmi výrazné - od červena do fialova. Časom tieto ranky vyblednú, ale nikdy úplne nezmiznú. Možno im však predísť dôslednou každodennou starostlivosťou. Dobré je vyhýbať sa stresu a jesť zdravo, čo má tiež vplyv na kvalitu vašej pokožky. Mazanie krémom je ďalšie podporné opatrenie.tvorba strii

Ako podporiť elasticitu pokožky

Každý deň minimálne raz, najlepšie však trikrát, nanášajte na problematické partie hydratačný krém s bylinkami, ktoré podporujú tvorbu kolagénu a majú overené hojivé účinky na pokožku. Na trhu je dostupných veľa prípravkov proti striám, mnohokrát však zbytočne drahých. Veď prírodná kozmetika môže byť aj lacná. Všetci lekári odporúčajú pokožku pravidelne natierať či masírovať špeciálnymi krémami a telovými mliekami, ktoré zakúpite v lekárni, drogérii alebo cez internet. Ľudové liečiteľstvo tiež ponúka recept: namiesto krému používajte masť. Takáto kocka masti však nesmie obsahovať soľ, takže je niekedy jednoduchšie vybrať si zo skutočne overených a otestovaných výrobkov.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.