10 spôsobov, ako využiť liečivých účinkov medu


Francúzsky esejista Joseph Joubert napísal o mede: "Osy aj včely sajú ten istý nektár; rovnaký med však neznášajú." Pravdou je, že med sa delí nielen podľa spôsobu spracovania, ale tiež podľa svojho pôvodu a konkrétnych rastlín, z ktorých ho včely zbierajú. Vďaka tomu máme k dispozícii med agátový, vresový, lúčny, ovocný, dokonca aj lucernový. Všetky medy však nemajú rovnaké zdraviu prospešné vlastnosti. Medzi najzdravšie druhy medu patrí lipový, pohánkový a cudzokrajný manukový med, ktorý pochádza až z Nového Zélandu. Kde všade, okrem kuchyne, môže byť med prospešný? Ľudové liečiteľstvo už celé stáročia pozná pozitívne účinky apiterapie. Skúste je znovuobjaviť!vcela

1) Prevencia ochorení

Med podporuje imunitný systém, pretože okrem ľahko vstrebateľných cukrov a bielkovín obsahuje tiež veľké množstvo vitamínov a minerálov. Z vitamínov to sú: A, C, B1, B6, B12, D, E a K. Z minerálov sa jedná predovšetkým o: vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, kremík a železo. S takým zložením je med účinnou prevenciou proti chorobám dýchacieho ústrojenstva (v zime), prevenciou anémie a kardiovaskulárnych chorôb. Liekom na dlhovekosť sa tak môže stať aj obyčajná lyžička medu každé ráno 365 dní v roku.

2) Liečba strií a jaziev

Veľmi silné regeneračné účinky na pokožku má manukový med, ktorý obsahuje, okrem iných minerálov, zinok a tiež enzýmy, ktoré podporujú obnovu a rast nových tkanív. Domorodci na Novom Zélande ho takisto využívajú na upokojenie pokožky po uštipnutí hmyzom. Ak sa chcete po pôrode zbaviť nevzhľadných strií, nanášajte na ne každý večer vrstvičku manukového medu a ráno ho vždy jednoducho zmyte.

3) Liek na vredy

Med urýchľuje hojenie žalúdočných vredov a pôsobí tiež veľmi blahodárne na rozjatrené trávenie (zmierňuje hnačku i zápchu). Ak trpíte bolestivými vredmi, lyžička medu rozpusteného v teplom čaji hodinu pred každým jedlom vám rozhodne neuškodí, skôr naopak. Tesne pred jedlom si ho však nedávajte, mohlo by dôjsť k prekysleniu žalúdka a zhoršeniu ťažkostí.caj

4) Prvá pomoc pri otrave hubami

Bolo zistené, že teplé mlieko s medom má hojivé účinky na poškodenie pečene pri otrave hubami. Niekoľko lyžíc medu rozpustite v 1/4 litra mlieka a po troškách vypite. Je to však len podporné opatrenie, kým nedorazí pomoc, v každom prípade je potrebné zveriť sa do starostlivosti lekára.

5) Liek na choroby orgánov

Med má pozitívny vplyv na fungovanie všetkých dôležitých orgánov: pečene, žlčníka, pankreasu, obličiek, srdca, mozgu. Upravuje činnosť srdca, rozširuje koronárne srdcové tepny a zaisťuje lepšie prekrvenie tkanív. Pôsobí protizápalovo pri chorobách orgánov, posilňuje centrálny nervový systém, prináša úľavu pri migréne a cez deň zmierňuje únavu (vďaka obsahu ľahko stráviteľného cukru).

6) Hojivá masť na rezné rany a popáleniny

Med má antibakteriálne a antiseptické účinky. Obsahuje totiž cenné látky, ktoré urýchľujú hojenie rán a zároveň ich účinne dezinfikujú. Ak použijete med na škrabance, drobné popáleniny a ranky na koži, poranená pokožka sa o poznanie rýchlejšie zregeneruje.med

7) Liek na choroby horných dýchacích ciest

Med pomáha pri vírusových ochoreniach, pôsobí ľahko antibioticky. Pridávajte ho však len do vychladnutého čaju alebo mlieka (maximálne do teploty 45 °C), v horúcom nápoji sa jeho liečivé účinky strácajú. Podomácky si môžete vyrobiť liečivý sirup proti nachladnutiu: rozmixujte cibuľu s lyžicou medu a počas troch dní trikrát denne prehltnite lyžičku tohto sirupu. Zápal nosohltana možno okrem iného podporne liečiť výplachmi mierne osolenou medovou vodou.

8) Kozmetika

Med má široké využitie v prírodnej kozmetike. Kozmetické firmy dnes ponúkajú tieto prípravky z medu: protivráskové séra, odličovacie pleťové mlieka, pleťové vody, telové mlieka, balzamy na ruky proti omrzlinám, masky na vlasy, séra proti akné. Med výborne hydratuje a vyživuje pokožku. Svoj elixír krásy a mladosti si ľahko vykúzlite aj doma. Vyskúšajte napríklad domácu masku na tvár z niekoľkých lyžíc tvarohu, medu, 1 vaječného bielka a 1 lyžice kokosového oleja.

9) Detoxikácia organizmu

Pretože je med bohatým zdrojom stopových prvkov a vitamínov, pôsobí aj ako silný antioxidant. Čistí telo od voľných radikálov, urýchľuje detoxikačné procesy a zbavuje telo ťažkých kovov (olovo). Pôsobí teda aj ako prevencia rakoviny.mlieko

10) Kvalitný spánok

Med má tiež overené sedatívne účinky, je preto vhodným liekom na nespavosť. Už naše babičky dávali bábätkám pred uložením do postieľky med na cumlík. To sa dnes neodporúča kvôli hrozbe zubného kazu. Po vyčistení zubov by ste už med ani iný cukor konzumovať nemali, to je známa vec. 1-2 lyžičky pred spaním vás však spoľahlivo ukolíšu k spánku, najmä ak si ich dáte rozpustené v teplom mlieku!

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.