Ako na nás vplývajú farby?


Farby - sú všade okolo nás. Rušné ulice miest, pokojná príroda, útulné domovy, ale aj neosobné úradné budovy, oblečenie, doplnky,... to všetko hýri farbami. Každá farba na nás vplýva a navodzuje v nás emócie – niekedy príjemné, niekedy negatívne.

Orchidea v bielej farbe

Biela farba – čistota, poriadok, láskavosť

Biela farba je u nás symbolom nevinnosti, čistoty, láskavosti, chladu a poriadku. Vie zmierniť bolesť a napomáha k uzdravovaniu, preto sa často používa v nemocniciach, zdravotníckych zariadeniach, laboratóriách a v potravinárskom priestore. Opticky rozširuje miestnosť.

S obľubou sa do tejto farby odievajú úprimní, sebavedomí a vyrovnaní ľudia. Vo východných kultúrach je spojená so smrťou, ale vo význame nového začiatku, nesmrteľnosti duše – prevtelenia.

Pozor na príliš veľa bielej farby, pretože môže pôsobiť negatívne na zrak.

Machuľa čiernej farby

Čierna farba – dojem tajomnosti, moci a autority

Čierna farba je opakom bielej. V našich končinách vyjadruje smútok, strach, koniec, smrť. Vnímame ju aj ako prejav agresivity, vzdoru, odporu – práve preto je táto farba obľúbenou u dospievajúcej generácie. Asi každý z nás si prešiel „čiernym obdobím“.

Čiernemu oblečeniu dávajú prednosť introvertní, sebavedomí ľudia, ktorí chcú pôsobiť tajomným dojmom. Vzbudzuje dojem moci, autority, ale aj pokory a poslušnosti. Jedna teória hovorí, že ženy, ktoré nosia čierne oblečenie takto prejavujú podriadenosť mužom. Nech je už názor na túto farbu akýkoľvek, jedno sa jej uprieť nemôže – čierne oblečenie opticky zoštíhľuje, pôsobí elegantne a „malé čierne šaty“ sú neodmysliteľnou súčasťou šatníka každej ženy. Sú jednoducho nadčasové, vždy zvodné a elegantné.

Biela a čierna farba patria medzi neutrálne. Výborne sa kombinujú s inými farbami či už ide o oblečenie alebo štýl bývania. Ostatné farby pri nich vyniknú.

Pery červenej farby

Červená farba – túžba, vášeň alebo hnev a agresia?

Farba ohňa, túžby, vášne, energie a vzrušenia – taká je červená farba. Pozor, vzrušenie nemusí byť len pozitívne, ale týka sa aj záporných pocitov ako sú hnev, zlosť alebo agresia.

Červená farba prebúdza životnú energiu, vášnivosť, razanciu,... Je obľúbenou najmä u temperamentných, kreatívnych a sebaistých ľudí, ale nosia ju aj impulzívni ľudia, ľudia s výbušnou a agresívnou povahou. Táto farba pôsobí vznešene a majestátne. V minulosti to bola najobľúbenejšia farba kráľov.

Červená farba zvyšuje tlak krvi, pulz a zrýchľuje dýchanie. Zvyšuje sexuálny apetít a aj chuť do jedla. Práve preto sa s touto farbou často stretnete v reštauráciách. Psychicky slabšie osoby sa pri kontakte s červenou farbou môžu cítiť stiesnene, môže sa dostaviť až pocity úzkosti. Tmavočervená farba pôsobí, na rozdiel od červenej farby, pokojne.

Modrá farba na tvári

Modrá farba – pokoj a harmónia

Farba vody alebo oblohy predstavuje pokoj, dôveru, oddanosť a nehu.

Tmavomodrý odtieň je znamením vnútorného pokoja, spokojnosti a harmónie. Pôsobí upokojujúco na fyzickú aj psychickú stránku. Bledomodrá farba evokuje bezstarostnosť, veselosť a vyvoláva príjemné pocity, má opačné účinky ako červená farba, upokojuje, navodzuje pocit harmónie, znižuje pulz srdca a rýchlosť dýchania.

Modrá farba sa hodí do miestností, kde chcete oddychovať alebo sa sústrediť – pracovňa, kúpeľňa, spálňa,... Ak v práci prevláda modrá farba, zvyšuje sa produktivita zamestnancov – sú pokojnejší a sústredenejší. Ani s modrou farbou to veľmi nepreháňajte. Veľa modrej môže pôsobiť chladne a depresívne.

Modrá je obľúbenou farbou romantických, emočných a spirituálne založených ľudí.

Zelené stromy v lese

Zelená farba – pokoj, cieľavedomosť, nádej

Farba symbolizujúca prírodu je tou najlahodnejšou farbou pre oči – zlepšuje zrak. Na človeka má upokojujúce účinky, preto sa čoraz častejšie objavuje aj v nemocniciach a čakárňach. Navodzuje pocit stability, priaznivo pôsobí na nervový systém, má regeneračné účinky, upokojuje myseľ a zmierňuje pocit únavy.

Tmavozelenú uprednostňujú cieľavedomé osoby, ktoré majú na seba vysoké nároky. Bledozelená farba je obľúbená medzi tými, ktorí sa viac zaujímajú o svoje okolie než o seba – radi pomáhajú iným.

Farba pokoja a nádeje sa najlepšie hodí do hlučných priestorov, ale aj detských izieb, kúpeľní a spální.

Západ slnka do žlta

Žltá farba – optimizmus, teplo, ale aj agresivita

Žltá farba srší teplom, optimizmom, radosťou, chuťou do života, kreativitou a dobrou náladou. Uvoľňuje energiu a napätie, zlepšuje koncentráciu a zrýchľuje látkovú výmenu. Pozor ale na jej množstvo, príliš veľa žltej podporuje hnev a agresivitu.

Zo všetkých farieb práve žltá najviac zaťažuje zrak - môže pôsobiť až neznesiteľne.

Patrí medzi obľúbené farby ľudí, ktorí sú vnútorne, duševne bdelí, otvorení novým možnostiam a túžbou vždy sa niečo nové naučiť. Títo ľudia sú veľkorysí, skromní, láskaví, rozhľadení a praktickí. Majú radi voľnosť (aj vo vzťahoch) a neviazanosť. Osoby, ktoré majú pocit krivdy a sklamania sa tejto farbe vyhýbajú.

Ružové kvety čerešne

Ružová farba– priateľstvo, láska, romantika

Spojením bielej a červenej vznikne farba, ktorá evokuje priateľstvo, šťastie, pohodu, slobodu, voľnosť a lásku,... ružová farba zjemňuje účinky základných farieb (červenej a bielej) a dávajú jej prednosť hlavne romanticky, sentimentálne a esteticky založení ľudia. Ak sa hneváte, cítite sa opustení, smutní,... pobyt v ružovej izbe tieto pocity zaženie.

Fialová obloha

Fialová farba – kreativita, pokora, obetavosť

Kombináciou modrej a červenej farby vznikne fialová. Táto farba je v rímskokatolíckom náboženstve považovaná za farbu pokory, striedmosti, pokánia.

Čím je odtieň fialovej tmavší, tým mystickejšie a duchovnejšie pôsobí. Bledé odtiene sú znakom obetavosti, náklonnosti a lásky.

Fialová farba symbolizuje balansovanie medzi energickým, impulzívnym správaním (červená) a obozretnosťou, rozvážnosťou (modrá). Kreatívne, senzitívne a introvertné osoby sa najradšej obliekajú do tejto farby. Výborne sa hodí aj do detských izieb.

Sivá kaluž s tieňom

Sivá farba – pokojný a nerušený život

Sivá farba vznikne zmiešaním bielej a čiernej farby. Obe tieto farby sú považované za neutrálne a aj ich kombináciou vznikne neutrálna farba.

Sivá farba sa vynikajúco kombinuje s pestrými a výraznými farbami. Veľkej obľube sa teší u ľudí, ktorí sa neobávajú postaviť voči neúspechu, kritike či porážke.

Je obľúbenou aj u ľudí, ktorí sa snažia mať pokojný a ničím nerušený život. Nevyvoláva a ani nepotláča žiadne emócie, pocity a nálady. Ak je tmavá môže pôsobiť nudne, pokorne až smutne. Je vhodné ju kombinovať s inými, pestrými, farbami.

Drevo hnedej farby

Hnedá farba – obľúbená najmä u mužov

Hnedý odtieň dostanete zmiešaním červenej, žltej a čiernej farby. Emócie, ktoré vyvoláva červená farba, sú utlmené ďalšími farbami. Hnedá je obľúbená najmä u mužov. Predstavuje zdržanlivosť, solídnosť, zmysel pre realitu, istotu, poriadok a dôstojnosť. Je symbolom prírody, pokoja, pohodlia a domova.

Ľudia, ktorí dávajú prednosť hnedej farbe, upriamujú svoju pozornosť na vlastné zázemie a pohodlie. Je obľúbená aj medzi osobami, ktoré si túžia konečne oddýchnuť, zrelaxovať a zregenerovať sa.

Aká je vaša obľúbená farba?

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.