Oplatí sa v dnešnej dobe kupovať biopotraviny?


Ktoré potraviny sú bio?

Biopotraviny sú predovšetkým lokálne a sezónne potraviny vypestované v ekologickej farme. Pri určovaní, či sa jedná o bio alebo eko produkt, je kľúčový pôvod potravín, spôsob pestovania, následné spracovanie, skladovanie a balenie. Všetkoy informácie je najlepšie zisťovať priamo u zdroja – u konkrétnych ekologických roľníkov.

Farmár na poli so zvieratami

Biopotraviny predstavujú návrat k prírode – sú pestované bez pesticídov, genetickej modifikácie, postrekov proti škodcom. Nie sú priemyselne vyrábané a nepridávajú sa do nich konzervanty. Od ostatných potravín sa líšia už na pohľad, majú výraznejšiu chuť aj vôňu. Biozelenina je menšia a nemá takú výraznú farbu. Bežné potraviny, ktoré sú dovážané z ďaleka, strácajú chuť, môžu byť nahnité, aj keď navonok majú nadmernú veľkosť a sýtu farbu. Aj keď sú biopotraviny drahšie a menšie, obsahujú viac živín, minerálov a vitamínov a zasýtia na dlhšiu dobu.

Prečo sú biopotraviny také drahé?

Paradox dnešnej doby je, že si nepriplácame za to, čo potraviny obsahujú, ale za to, čo naopak neobsahujú. Biopotraviny sa rýchlo kazia, ich rast nie je chemicky upravovaný, čo pre roľníkov znamená viac starostlivosti a starostí. Vypestovať kvalitnú zeleninu a „vypiplať“ zdravé kura je časovo náročnejšie.

Starostlivosť o bio zeleninu

Ekologické hospodárstvo je nákladnejšie a menej vynáša. Masová produkcia je oproti tomu lacnejšia, používané chemikálie predlžujú životnosť potravín, podporujú rýchlosť rastu a veľkosť, preto sa výrobcom a pestovateľom oplatí viac. Možno sú bežne potraviny lacnejšie, ale chemikálie, ktoré obsahujú, sú pre človeka hrozba.

Mimoriadne nebezpečný je tzv. „kokteilový efekt“ – kombinácia chemikálií z potravín, ktoré sa počas života hromadia v našom tele, vody a znečisteného ovzdušia prináša alarmujúce hormonálne zmeny, problémy s otehotnením, poškodenie orgánov, oslabenie imunity a psychické problémy, ktoré prichádzajú pomaly a spočiatku si ich ani nevšimnete.

Biopotraviny sú drahé, pretože sú kvalitné a obsahujú viac živín. Aj za kvalitnú zdravú obuv je potrebné si priplatiť, prečo teda za jedlo nie? Nemusí to byť vždy také drahé, ako sa na prvý pohľad zdá.

Aký je rozdiel medzi bio potravinami a bežnými potravinami?

Jedným z najdrahších produktov na trhu s biopotravinami je biomäso. Biomäso pochádza výhradne zo zvierat, ktoré žili v systéme ekologického hospodárstva, kde mali dostatočne priestorný výbeh, boli kŕmené len prirodzenou stravou, žili prirodzeným životom – napríklad mláďatá ostávajú pri svojich matkách a sú kŕmené materským mliekom. Pri porážke nedochádza k znehodnoteniu mäsa stresovým faktorom.

Ako vybrať kvalitné vajíčka? Pri nákupe vajec sledujte číselné kódy na obaloch a vyberajte len tie s kódom začínajúcom číslo 1 alebo 0, ktoré označujú chov s voľným výbehom a ekologicky kontrolovaný chov. Chuťovo a vzhľadovo sa vôbec nedajú porovnať s vajíčkami z klietkového chovu a chovu na podstielke.

Farma so sliepkami

Biomäso má lepšiu chuť a kvalitu, je menej tučné, obsahuje viac svaloviny. To isté platí aj pre biomlieko, ktoré obsahuje až o 60% viac omega-3-mastných kyselín a o 20% viac antioxidantov a vitamínov ako klasické mlieko z obchodu. Čo sa týka rýb, majte na pamäti, že je lepšie si vyberať menšie divoké druhy rýb, ktoré v sebe majú menej toxických látok z oceánu alebo veľké tučné ryby z udržateľného rybárstva. V nich sú ryby kŕmené prirodzenou stravou, na rozdiel od veľkochovu, kde sa používajú granule s rybou múčkou. Ak obľubujete údeniny, kupujte také, ktoré neobsahujú fosfáty, emulgátory, sóju ani múku a minimum dusičnanov.

Aj celozrnné múky nájdete v bio kvalite, čo znamená, že sú vyrobené z ekologicky pestovaného obilia. Milovníci vína určite ocenia pestrú ponuku českých, zahraničných a už aj slovenských biovín, ktoré obsahujú podstatne viac antioxidantov ako bežné červené vína.

Ako nakupovať bio a finančne sa nezruinovať?

Teraz vás asi prekvapíme, ale nakupovať biopotraviny sa dá aj lacno. Ak máte vlastnú záhradku, máte spolovice vyhraté, ale aj v paneláku na balkóne sa dá vypestovať množstvo byliniek a menších druhov zeleniny.

Pestovanie byliniek na balkóne

Pri nakupovaní sa vyhýbajte exotickým druhom ovocia a zeleniny. Môžete využiť možnosť predplatiť si „bedničky“, ktoré obsahujú sezónne ovocie a zeleninu od lokálnych drobných pestovateľov. Budete mať pravidelný prísun čerstvej zeleniny a ovocia za pomerne nízku cenu. Alebo podporte lokálnych eko farmárov a nakupujte na trhu, nie v supermarkete.

Väčšinou sa neoplatí nakupovať zeleninu a ovocie v zdravých výživách. Bývajú predražené a ich vzhľad nie je nič moc. Bedničky, farmárske trhy či nakupovanie priamo u farmára vo vašom okolí vám pomôže ušetriť. Zároveň nie je potrebné nakupovať rovnaké množstvo ako u bežných potravín. Časom zistíte, že menej biozeleniny vás zasýti na dlhší čas ako väčšie množstvo bežnej zeleniny plnej vody s minimom živín.

Nakupovanie na trhu zeleniny a ovocia

Bio ovocie a zelenina sa predávajú aj mrazené, takže nemusíte chodiť na trh každý deň alebo si môžete urobiť zásoby na zimu. Nezabudnite ani na to, že aj biopotraviny sa dajú kupovať v zľave.

Nakupujete biopotraviny?

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.