Minimalizmus ako životný štýl


Konzumný spôsob života sa prehnal celým svetom. Máme plné skrine nepotrebného oblečenia, niekoľko párov topánok, ktoré sme mali obuté v tom lepšom prípade raz a domovy preplnené najnovšou technikou. A práve ako protiklad k tomuto konzumnému životnému štýlu vznikol minimalizmus - životný štýl, ktorý sa riadi krédom „menej je viac“.

Trochu sa zamyslite...

Stále skladujete staré oblečenie, veľké či malé šaty vo viere, že si ich raz oblečiete? Keď ste si ich na seba nedali za posledný rok ani raz, preč s nimi. Móda sa mení a staré tričká vám len zbytočne zaberajú miesto v skrini. Ak vám bude niektorých zachovalých kúskov ľúto, darujte ich tým, ktorí ich skutočne potrebujú.

topánky

Minimalizmus sa netýka len oblečenia. Takto si môžete upratať celý byt. Prázdne obaly z elektroniky, staré mobilné telefóny, ktoré nikto nepoužíva. Počítač alebo notebook, na ktorý len sadá prach,... zbavte sa toho. Odkladáte v pivnici starý gauč v nádeji, že sa ešte niekedy môže zísť? Keď ste ho už raz odložili, viac ho už nepoužijete. Môžete ho darovať ľudom, ktorí ho potrebujú a využijú lepšie ako vy. Poobzerajte sa okolo seba a zistíte koľko zbytočných vecí je vo vašej domácnosti.

Cesta k minimalizmu

Zbaviť sa starých nepotrebných vecí je zo začiatku pre každého ťažké. Existuje niekoľko možností ako s tým začať. Pár nápadov priniesol odborník na minimalizmus Dave Bruno.

Projekt 100

Zoraďte všetky veci ktoré máte a každej dajte jeden bod - jeden bod má auto, jeden bod má byt, jeden bod má pero, jeden bod má telefón, ....atď. Nechajte si ich len 100. Verte, že viac vecí k životu nepotrebujete. Ak sa vám zdá tento projekt náročný, skúste začať s iným číslom, pokojne to môže byť 200 alebo 300.

šatník

Projekt 333 – capsule wardrobe

Zamerajte sa len na svoj šatník. Nechajte si v ňom len 33 univerzálnych kúskov na 3 mesiace (na každé ročné obdobie), ktoré každé budete obmieňať. Týka sa to len oblečenia ako sú tričká, košele, nohavice, šaty,... spodná bielizeň, ponožky a športové oblečenie sem nerátajte. Tento projekt nebude fungovať, ak podliehate módnym trendom.

staré veci

Škrečkovanie

Zbieranie rôznych dóz, téglikov, odkladanie starých a pokazených spotrebičov, prasknutých tanierov,... ak sa to hromadí aj u vás, vítajte v klube.

Podľa odborníkov, škrečkovaním trpia hlavne starší ľudia, ktorí chcú novšie veci zanechať svojim deťom. Ďalej sú to ľudia, ktorý v minulosti prežili nedostatok – hlavne v období bývalého režimu, kedy bolo naozaj problematické niečo zohnať. Poslednou skupinou sú ľudia, ktorí majú k starým veciam vzťah – vyvolávajú v nich spomienky na niečo pekné, milé.

fotografie

Nie vždy je zavedenie minimalizmu vhodné. Veci, ktoré vyvolávajú milé spomienky nie je dobré vyhodiť, aspoň nie všetky a hneď. Hlavne ak nepatria vám, ale niekomu, kto s vami v domácnosti býva. V ostatných prípadoch je dobré začať s upratovaním nepotrebností pomalšie. Ani vy nebudete ochotní sa zbaviť väčšiny svojich vecí hneď. Projekty D. Bruna budú asi pre každého náročné. Takže začnite postupne.

Pomalými krôčikmi k minimalizmu

Vytriediť, čo nepotrebujeme, je niekedy ťažké. Všetko sa ešte môže zísť. Ako dlho ale chcete odkladať veci, ktoré nepotrebujete? A ak ste ich nevyužili doteraz, tak ich ešte niekedy využijete?

košele

Oblečenie

Najlepšie je ak všetko oblečenie, ktoré ste nemali rok a viac na sebe darujete alebo vyhodíte. Tiež sa zbavte oblečenia, ktoré je vyblednuté a vyťahané. Na seba ho už aj tak nedáte. Radšej sa v budúcnosti zamerajte na kvalitné oblečenie, ktoré praním nevybledne a vydrží vám dlhšie.

Veci, do ktorých sa už nezmestíte, tiež dajte preč. Ak sa vám podarí v budúcnosti schudnúť, isto si kúpite niečo modernejšie, krajšie a kvalitnejšie.

Kúpeľňa

Prezrite si všetku kozmetiku, krémy, make-up, ktorý tam máte. Koľko z toho je už po dátume expirácie? A koľko krémov ste ani nepoužili? Líčite sa? ..isto máte svoje obľúbené farby, tak prečo máte v kúpeľni množstvo vecí, ktoré ste vôbec nepoužili?

Staré uteráky, vyťahané gumičky, kulma alebo žehlička na vlasy, ktorú ste použili pred pár rokmi, pretože sa vám to zdal dobrý nápad ... preč s tým. Zbytočne to len zaberá miesto a vy aspoň získate lepší prehľad čo máte a čo potrebujete kúpiť. To isté platí aj pre rôzne čistiace prípravky. Ak niektoré nepoužívate, vyhoďte to.

krémy

Kuchyňa

Aké koreniny používate najčastejšie pri varení? A koľko rôznych korenín vám zaberá miesto v linke? Zbavte sa ich, aj tak časom strácajú na svojej aróme. Poháre a šálky vám tiež zaberajú veľa miesta. Nechajte pre každého člena domácnosti jednu šálku, pohár plus dve - tri naviac, ak by prišla návšteva -získate tak jedno dôležité plus navyše – každý člen domácnosti sa aspoň naučí umývať si svoju šálku a v drese sa nebude zbytočne kopiť riad. Zvyšné šálky dajte preč.

Rôzne dózy a tégliky, staré hrnce a pokazené elektrospotrebiče – pokiaľ ich nepoužívate tak rýchlo s nimi do koša.

detská izba

Detská izba

Tam sa toho nájde. Bábika bez ruky, autíčko bez koliesok, ... len sa o to zbytočne potkýnate. Preč s tým.

Domácnosť

Staré časopisy, DVD-čka, staré mobilné telefóny, rôzne dečky, sošky, diáre, notesy, staré kalendáre, rôzne nepotrebné káble, šnúrky, gombíky,... stačí sa len poriadne poobzerať a isto sa nájde mnoho vecí, ktoré nepotrebujete.

Hneď teraz sa rozhliadnite okolo seba a pozrite sa koľko skutočne potrebných vecí máte okolo seba a na koľko z nich len zbytočne sadá prah? Tak šup-šup upratať.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.