Bylinkový kúpeľ pre zdravie aj dušu


Liečivá sila byliniek sa používa už od nepamäti. Bylinky nám pomôžu s fyzickými aj psychickými problémami, dokážu nás zbaviť rôznych neduhov a pomôžu v boji s chorobami.

Bylinkový kúpeľ priaznivo pôsobí aj na pokožku, posilňuje ju, zlepšuje jej elasticitu, zmierňujú rôzne zápaly či ekzémy, pomáhajú pri suchej, citlivej, ale aj mastnej pokožke.

Skombinujte príjemné s užitočným a doprajte si kúpeľ v bylinkách. Zabudnite na penu či soľ do kúpeľa. Nahraďte ich silou čistej prírody.

Bylinkový kúpeľ

Ako si pripraviť bylinkový kúpeľ?

Na to, aby ste si pripravili perfektný bylinkový kúpeľ, potrebujete dostatok byliniek - 50 až 100 g, ktoré v dvoch litroch vody varíte približne 20 minút. Vodu s bylinkami preceďte cez sitko a tekutinu vylejte do vane s vodou. Ideálne je, ak teplota vody na kúpanie je okolo 38°C.

Môžete použiť aj prírodné silice. Do jedného kúpeľa použite 3 – 10 kvapiek. Čisté silice nie sú rozpustné vo vode, a preto sa pred pridaním do vody, musia rozmiešať v mede, mlieku alebo kuchynskej soli.

Esenciálne oleje do kúpeľa

Fenikel – zvyšuje energiu, znižuje celulitídu

Kúpeľ z fenikla vás vzpruží, dodá energiu a elán. Zmierni príznaky celulitídystiahne rozšírené póry. Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke a tým podporí nie len jej vzhľad, ale aj pružnosť a vyživovanie.

Harmanček – upokojuje telo a uvoľňuje kŕče

Harmančekový čaj je výborný, ak máte problémy so spánkom. Kúpeľ z harmančeka a kvetov lipy má rovnaký účinok – budete po ňom spať ako bábätko.

Harmančekový kúpeľ je vhodný na celkové uvoľnenie organizmu - uvoľňuje kŕče svalov, čistí a regeneruje pokožku. Pôsobí proti stresu a po náročnom dni vás upokojí a zmierni napätie spôsobené stresom.

Protizápalové, antialergické, dezinfekčné a antiseptické účinky oceníte hlavne ak je vaša pokožka zapálená, pri problémoch s vyrážkami alebo ekzémami.

Harmanček môžete použiť aj na vlasy - urýchľuje ich obnovu a rast, dodá im prirodzený lesk.

Levanduľa

Levanduľa – upokojuje a zmierňuje starnutie pokožky

Aróma tejto bylinky upokojí vašu myseľ a zmierni stres, zníži srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Levanduľový kúpeľ pomôže aj pri zápaloch pokožky, infekciách alebo pri zlej kvalite pleti. Vďaka detoxikačným účinkom zbavuje pokožku toxínov a škodlivých látok, prečistí ju a zmierni prejavy starnutia.

Levanduľa podporuje regeneráciu kožných buniek a zároveň zlepšuje jej obranyschopnosť.

Pozor! Levanduľa nie je vhodná pre ľudí s nízkym tlakom a pre ženy na začiatku tehotenstva.

Medovka – proti migréne a nervozite

Táto bylinka má priaznivé účinky na nervy – zbaví vás nervozity, napätia a vnútorného nepokoja. Kúpeľ v medovke vám pomôže aj v boji s migrénou, bolesťami hlavy a kŕčmi spôsobenými menštruáciou.

Bylinkový kúpeľ z medovky pokožke dodá elasticitu, celkovo ju vzpruží, osvieži a zmierni prejavy starnutia. Jej jemne citrónová vôňa vás naplní elánom a dodá energiu aj po náročnom dni v práci.

Esenciálny olej

Tymián – proti kašľu aj proti akné

Tymián je vhodný nie len na prípravu pokrmov, ktorým dá výnimočnú príchuť. Tymianový kúpeľ pomôže nie len s kašľom, ale aj s reumou a dnou. Priaznivo pôsobí aj na vašu pokožku, ktorú hydratuje a udržuje ju tak pevnejšou a hladšou.

Vďaka protizápalovým účinkom bojuje s akné a rôznymi kožnými zápalmi. Tymianový kúpeľ je vhodný, ak máte problém s mastnou pokožkou a rozšírenými pórmi.

Repík lekársky – na hojenie rán a regeneráciu

Repík lekársky má všestranné použitie. Okrem vnútorného použitia – čaj - je táto bylinka vhodná aj ako obklad na poranenú pokožku – zlepšuje cirkuláciu krvi, urýchľuje hojenie rán, zabraňuje vzniku infekcií. Dokonca aj lekári po operácii odporúčajú obklady z repíku na rezné rany – takže o jeho priaznivých účinkoch na kožu niet najmenších pochybností.

Kúpeľ v repíku pokožku zregeneruje, posilní a zlepší cirkuláciu krvi. Má detoxikačné účinky – z povrchu kože odstráni všetky škodlivé látky, stiahne rozšírené póry, posilní jej imunitu a prečistí ju. Je vhodný aj na mastný typ pokožky.

Podbeľ

Podbeľ – proti ekzémom aj prechladnutiu

Podbeľ obsahuje látky, ktoré uvoľňujú hlieny, uľahčujú vykašliavanie, čím bojuje proti kašľu, astme, prechladnutiu... a liečia zápaly. Priaznivo pôsobí aj na pokožku. Maska na pleť z podbeľu je vhodná na problematickú mastnú, uhrovitú a nečistú pleť. Stačí, ak na kašu pomliaždite čerstvo natrhané lístky podbeľu, nanesiete na pleť a necháte 15 – 20 minút pôsobiť.

Bylinkový kúpeľ z podbeľu zbaví pokožku mastnoty, nečistôt, upokojí podráždenú kožu a pôsobí aj proti ekzémom.

Šalvia – proti poteniu a na problémy s akné

Pri príprave kúpeľa zo šalvie si dajte pozor - nedávajte do vane jej listy – zafarbia celú vaňu a vy sa po osviežujúcom kúpeli môžete pustiť do jej čistenia. Vždy používajte len výluh z tejto rastliny a pridajte ho do už naplnenej vane.

Bylinkový kúpeľ so šalviou má dezinfekčné a sťahujúce účinky na pokožku, protizápalové vlastnosti a je vhodný pri problémoch s akné.

Bylinkový kúpeľ zo šalvie oceníte najmä v letnom období, kedy sa vplyvom tepla viac potíme. Látky, ktoré táto bylinka obsahuje znižujú potenie a výrazne tak účinkujú proti nepríjemnému telesnému pachu.

Rebríček obyčajný na mastnú pokožku

Bylinkový kúpeľ je vhodný na mastnú a nečistú pokožku, stiahne póry a ma protizápalové a hojivé účinky.

Chmeľ – na dobrú noc aj spomalenie starnutia

Už v minulosti sa do kúpeľa pridávali pivovarské kaly. Dnes vieme prečo. Chmeľ obsahuje látky, ktoré spomaľujú starnutie pokožky. Zápar z chmeľových šišiek vašu kožu vzpruží, vyčistí, vráti jej elasticitu a pružnosť a zlepší regeneráciu kožných buniek.

Ak si bylinkový kúpeľ pripravíte večer, bude sa vám po ňom dobre spať chmeľ má výborné upokojujúce účinky a pôsobí aj proti nespavosti.

Esenciálny olej s lupeňmi z ruže

Lupene ruží – ocení vaša pokožka aj zmysly

Ak túžite po jemnej a hebkej pokožke, siahnite po lupeňoch ruží. V tomto prípade si ale nepripravujte dopredu zápar. Lupene vložte do plateného vrecka a hneď ponorte do teplého kúpeľa.

Kúpeľ v bylinkách má blahodarný vplyv nie len na vašu pokožku, ale aj na psychiku. Uvoľňuje napätie spôsobené stresom a výrazne prispeje k lepšiemu spánku.

Doprajte si wellness aj vo vlastnej kúpeľni, kedykoľvek po ňom zatúžite.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.