Starostlivosť o suchú pokožku
Prejavmi suchej pokožky trpí mnoho ľudí bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Dokonca aj tí, ktorí majú sklon skôr ku mastnej pleti, môžu trpieť prejavmi suchej pleti v určitých obdobiach. Pri vhodne zvolených kozmetických prípravkoch a správnej starostlivosti môžete dosiahnuť zázraky. Buďte hlavne trpezliví.
Čo spôsobuje suchú pokožku?
- Starnutie – pokožka sa postupne vysušuje a stráca výživu, začínajú sa tvoriť vrásky
- Agresívne mydlá, čistiace prostriedky a chlór – narušujú prirodzenú ochranu pokožky
- Kozmetické prípravky s obsahom alkoholu
- Nadmerné sprchovanie alebo kúpanie – najmä kúpanie v horúcej vode
- Nedostatočná hydratácia - nedostatočný príjem tekutín
- Pobyt v miestnostiach s klimatizáciou alebo vykurovaním, prach a výfukové plyny
- Studené počasie – veternosť a nízka vlhkosť alebo naopak, príliš časté opaľovanie
- Nedostatok zdravých tukov a vitamínov
- Fajčenie
- Môže byť prejavom ochorenia obličiek alebo cukrovky
- A v neposlednom rade - dedičnosť
Je Vaša pokožka suchá alebo dehydrovaná?
Na prvý pohľad sa ťažko rozoznávajú ...
Suchá pokožka súvisí s nedostatočným vytváraním kožného mazu, stenčovaním vrstiev kože a následným napínaním a krehkosťou. Okrem toho, že tento typ pokožky sa najčastejšie dedí, môžete ho „získať“ aj pôsobením vonkajších vplyvov, nevhodnou životosprávou, nadmerným znečistením ovzdušia alebo nesprávnou starostlivosťou.
3 stupne suchej pokožky
- suchá pokožka –nižšia koncentrácia prirodzených hydratačných látok a znížená schopnosť pokožky viazať vodu zapríčiňujú jej hrubnutie a napätie
- mimoriadne suchá pokožka – prevažne ju môžeme nájsť v oblasti rúk a u starších osôb, je drsná, popraskaná, tvoria sa na nej šupiny
- suchá atopická pokožka – je veľmi náchylná na vznik atopického ekzému, ktorý vedie k olupovaniu, svrbeniu, začervenaniu a zapáleniu pokožky
Kedy je čas navštíviť lekára?
Suchá pokožka sama o sebe môže byť v niektorých prípadoch prvým signálom začínajúceho kožného ochorenia. Ak sa stav pokožky ani po dlhodobom používaní kozmetických prípravkov na suchú pokožku a pri správnej starostlivosti nezlepšil, poraďte sa s odborníkom.
Dehydrovaná pokožka sa dá ľahšie odstrániť
Dehydrovaná pokožka je lepšia v tom, že sa dá rýchlejšie vrátiť do normálu. Dehydrovaná pleť oproti suchej pleti veľmi dobre znáša ťažšie, mastnejšie krémy. V tomto prípade, je pleť drsná, pôsobí unavene a často sa na nej vyskytujú šupinky, pretože má nižší obsah vody.
Vplyv suchej pleti na tvorbu vrások
S rastúcim vekom sa suchá pleť postupne stáva matnou, precitlivenou, drsnou a na každý negatívny podnet reaguje podráždením a začervenaním. Stačí krátky pobyt v chlórovanej vode, saune, soláriu, v chladnom počasí a výsledkom je nepríjemný pocit sťahovania a podráždenia. Zásadný problém spočíva v tom, že suchej pleti chýba tuk a vlhkosť. A práve toto je dôvod, prečo sa na nej tvoria vrásky skôr, ako na iných typoch pleti.
10 tipov ako sa starať o suchú pokožku
Každý typ pokožky je špecifický a vyžaduje si odlišnú starostlivosť. Preto vám prinášame 10 tipov, ktoré môžu zachrániť aj Vašu pokožku pred vysúšaním.
1. Čistenie suchej pleti
S čistením to nepreháňajte. Dvakrát denne je akurát. Používajte jemné, zvlhčujúce prípravky, ktoré nenarušia ochrannú vrstvu pokožky a snažte sa vyhnúť vode. Krémové čistiace prípravky majú najjemnejšie zloženie a určené sú predovšetkým pre normálnu až suchú pleť. Pri extrémne suchej pokožke vyskúšajte čistiace oleje, ktoré vo zvýšenej miere pleť hydratujú. Aj keď to znie paradoxne, voda pokožku vysušuje. Rýchlo sa vyparí a pokožka ostane suchšia ako bola predtým. Môžete vyskúšať aj prírodnú kozmetiku na čistenie pleti.
2. Suchá pokožka je náchylná na vírusy a baktérie
Nesprávny výber kozmetických prípravkov a zanedbávanie starostlivosti o suchú pleť môžu pokožku nie len viac vysušovať, ale môžu spôsobiť aj rôzne kožné choroby.
3. Kozmetické prípravky pre suchú pokožku
Mastnejšie krémy používajte na noc, na deň zvoľte skôr ľahšie hydratačné. Vhodné sú produkty, ktoré obsahujú vitamíny A a E, zelené a hnedé morské riasy, ceramidy, kyseliny hyalurónová... V zimnom období používajte namiesto krému olej. Nedajte sa zlákať reklamou ani dobrou radou kamarátky. Každá pleť je iná a každá si vyžaduje inú starostlivosť. Vyhnite sa kozmetickým prípravkom s obsahom alkoholu a vyskúšajte prírodné prípravky, ktoré pokožku nevysušujú.
4. Peeling, áno alebo nie?
V niektorých prípadoch áno - ak sa na pokožke nachádzajú odumreté bunky alebo šupinky. Vďaka peelingu sa odumreté bunky odstránia a vznikne priestor pre nové, zdravé bunky. Peeling si doprajte maximálne 2-krát za mesiac.
5. Každodenné sprchovanie a horúci kúpeľ
Hoci voda pleť vysušuje, nemusíte sa vzdať každodenného sprchovania. Vymeňte horúci kúpeľ za kratšie sprchovanie s vlažnou vodou. Ak sa nechcete vzdať horúcich kúpeľov, skúste ich aspoň obmedziť a pridávajte si do vody kúpeľové olejčeky.
6. Nadmerné používanie mydiel, sprchovacích gélov a čistiacich prostriedkov
Mydlá a sprchové gély ničia prirodzený obranný mechanizmus pokožky. Ochranná vrstva pokožky sa síce rýchlo opäť vytvorí, ale pri stálom používaní sa ochranná vrstva postupne stenčuje a pokožka bude stále suchšia a suchšia. Najvhodnejšie sú sprchovacie a čistiace prostriedky na báze olejov.
7. Pitný režim a správne stravovanie
Pokožku musíte hydratovať nie len zvonku, ale aj zvnútra. Denne by ste mali vypiť minimálne 2-3 litre vody. Vymeňte sladené nápoje za čistú vodu alebo minerálku. Káva alebo cola vám nepomôžu, práve naopak. Dehydrujú organizmus. Stav pleti súvisí nie len s kozmetickými prípravkami, ale aj so správnou životosprávou. Dbajte na to, aby ste prijímali dostatok zdravých tukov, ktoré nájdete v rybách, orieškoch alebo napríklad v avokáde.
8. Extrémne suchý vzduch
Ak denne trávite veľa času v uzavretej miestnosti so suchým vzduchom, v klimatizovanej miestnosti alebo máte doma suchý vzduch vyskúšajte zvlhčovače vzduchu.
9. Nadmerné intenzívne opaľovanie
Nemusíte sa prestať opaľovať. Pre zmiernenie UV lúčov používajte kvalitné kozmetické prípravky určené na opaľovanie a po opaľovaní, konzumujte dostatok betakarotenu a pite veľa tekutín.
10. Fajčenie
Nie len aktívne fajčenie má negatívny vplyv na pokožku, ale aj pobyt v zafajčených priestoroch. Dnes už takmer všetky pohostinstvá ponúkajú aj nefajčiarske priestory alebo dokonca je v nich úplný zákaz fajčenia. Fajčenie má veľký vplyv na vysušovanie pokožky a následne na tvorbu vrások. Okrem toho, že Vaša pokožka bude na prvý pohľad vyzerať lepšie, urobíte niečo aj pre svoje celkové zdravie.
Suchá pleť a vyrážky
Hoci je táto pleť suchá a nedochádza k nadmernému vylučovaniu mazu, aj na tomto type pleti sa môžu tvoriť vyrážky alebo akné. Dôvodov je hneď niekoľko.
- Aj keď je pleť suchá, nepreháňajte to s mastením. Nie nadarmo sa hovorí, že menej je niekedy viac. Platí to aj v tomto prípade. Skúste vymeniť mastné krémy za jemnejšie s ľahším zložením.
- Skúste zmeniť kozmetické prípravky. Na trhu existuje milión kozmetických prípravkov a určite nájdete ten najvhodnejší aj pre Vašu pleť. Príliš častá výmena prípravkov sa tiež neodporúča. Doprajte pleti čas nech si na nový kozmetický prípravok zvykne.
- Prečistite si telo a zbavte ho toxínov. Výskyt vyrážok môže byť zapríčinení nesprávnou životosprávou alebo zmenou v životospráve. Ak ide o zmenu v životospráve, vyrážky a akné sú len dočasné. Nechajte im čas na prirodzenú liečbu a zbytočne do nich nezasahujte.