Dámy, box nie je len pre mužov!


Tento skvelý a dynamický šport už dávno nie je len pre mužov. Box je celosvetovo považovaný za drsný šport plný zranení a hlavne máme zafixované, že je len pre mužov.

Dnešná doba je však už nastavená úplne inak. Mnohé veci sa menia a to sa týka aj oblasti športu. Možno ste už počuli o ženách, ktoré sú v tomto športe úspešne - žijú boxom. Je to jednoducho šport ako každý iný a zaujal už aj nežné ženské pohlavie.

Ženský box

Nie je to len o bolesti, úderoch a zraneniach. Tento šport so sebou prináša aj disciplínu, sebazaprenie a cvičenie vytrvalosti. Okrem faktu, že box posilní celé vaše telo, vytrénuje aj vašu pevnú vôľu, odhodlanie a silu. Kedysi bol box považovaný za najnáročnejší šport.

Prečo si vybrať box?

Pri boxe zapájate každý jeden sval v tele. Musíte mať skvelú kondíciu, reflexy a obratnosť. Naučíte sa pri ňom, čo znamená sústrediť sa, používať silu a tiež sa zlepší vaša rýchlosť a schopnosť reagovať. Okrem toho, box prináša celý rad iných výhod.

Výhody boxu:

Ženský box

Aké druhy boxu poznáme?

Je ich naozaj veľa, avšak najznámejšie sú klasický box, kickbox, thajský box, fit box, taebo. Thajský box, fit box a taebo patria viac k ženským formám boxu. Tieto druhy boxu sú rozdielne najmä postojmi, typmi úderov a celkovou stratégiou boja.

Je box vhodný šport pre ženy?

Jednoznačná odpoveď - áno. Pokiaľ nemáte závažnejšie zdravotné problémy, nič vám nebráni v tom, aby ste začali s boxom. Ženy sú síce nežné, ale to neznamená, že sú slabé!

Je len na vás či sa vydáte týmto smerom. O telo je potrebné sa starať a box má jednu výhodu: zapájate pri ňom svaly brucha, chrbta a samozrejme všetkých končatín, čo znamená, že nevnímate takú bolesť ako pri samotnom cvičení s činkami. Pri boxe ste jednoducho stále v pohybe a tým vaše telo dostávať zabrať. Kvalitný tréning boxu sa úplne dokáže vyrovnať klasickému tréningu v posilňovni, možno by sa dalo povedať, že je aj lepší – precvičíte si celé telo a nestihnete sa nudiť.

Ak ste stále v domnienke, že sa budete mlátiť hlava-nehlava a každý tréning budete končiť s rozbitým nosom, mýlite sa. Ale, nejaké tie modrinky sa môžu ukázať. Box je niečo, čo vás má naučiť najmä disciplíne.

Box pre ženy

Ak chcete naozaj niečo urobiť pre svoje telo, ženský box je jedna z možností. Ak vás žiadna forma pohybu zatiaľ nenadchla, box má úplne iný charakter než beh, cyklistika, fitness či skupinové cvičenia (zumba, insanity, TRX...), alebo kolektívne športy.

Ak naozaj hľadáte niečo jedinečné, čo nie je len o športe, ale aj o sebarozvoji - box toto všetko v sebe spája. Nemusíte sa hneď hnať do ringu a nikto vás tam ani nepoženie násilím. Dôležitejšie je, aby ste pochopili základné princípy boxu a naučili sa rozvíjať vaše skryté ja.

Ako prebieha tréning?

V prvom rade sa začína rozcvičkou, ktorá je dynamická. Poskakovanie, pobehovanie spojené so strečingom celého tela. Nakopnúť sa vám pomôže aj dobrá hudba a tréner. Ak sa obávate, že box nie je pre vás, nerobte unáhlené závery. Box je vhodný pre každého fyzicky zdravého človeka. Ženy, mužov a dokonca aj deti.

Na začiatok nepotrebujete nič špeciálne. Začiatočníci totiž začínajú s postojmi a hlavne technikou. Až neskôr budete potrebovať nejaké vybavenie. Nepotrebujete ani skvelú kondíciu alebo silu, pretože to všetko sa postupne v boxe naučíte.

Jediné čo skutočne potrebujete je odhodlanie začať.

Diskusia

bacovasimon: Zdravim je to aktuálne? Aj pre úplných začiatočníkov? Ďakujem za odpoveď bačová

Dana: Dobrý deň. samozrejme, box je vhodný aj pre začiatočníkov. Mnohé kluby ponúkajú buď skupinové hodiny alebo súkromné lekcie. Prajeme príjemný deň

harcarmi: pozitívne to vplýva aj na psychiku, aj pleť lepšie prekrvená a teda vplýva aj na krásu

reaguj

Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.