Ako sa starať o pery


Pery o nás toho môžu prezradiť viac než si myslíte. Netýka sa to len spôsobu ich úpravy, farby rúžu alebo balzamu aký používate, ale aj vášho zdravia. Odzrkadľuje sa na nich stav organizmu a podpisujú sa na nich aj nepriaznivé vplyvy počasiaSuché, popraskané alebo opuchnuté pery nie sú nič príjemné. Ako sa správne starať o pery?

Balzam na pery

Pery a zdravie

Pálenie pier

Ak pálenie prejde do tvorby oparov – herpesu vaša imunita je oslabená a telu chýbajú vitamíny a odpočinok. Doplňte ich a snažte sa vyhýbať stresu.

Vriedky na vnútornej strane pier

Odborne sa im hovorí afty – bývajú znakom slabej imunity, nedostatku vitamínov, stresu, ale aj alergie na lepok. Presnú príčinu ich vzniku zatiaľ nepoznáme. Často sa s nimi stretávame u malých detí, ktoré všetko skúmajú pusou.

Svetlé alebo tmavé pery

Príliš svetlé pery môžu byť znakom anémie. Príliš červené pery môžu signalizovať alergiu na niektoré kozmetické prostriedky, ktoré na pery používate.

Balzam na suché pery

Suché pery

Ak mávate často suché pery, príčinou môže byť dehydratácia organizmu. Dodržiavanie pitného režimu vás tohto problému môže zbaviť. Vysúšanie pier môže spôsobovať chlad, mráz, vietor, ale aj slnko a vysoké denné teploty. Tiež to môže byť prejav nedostatku vitamínov a minerálov.

Dodržiavaním pitného režimuvhodnou stravou, ktorá obsahuje množstvo ovocia a zeleniny sa tomuto problému môžete vyhnúť. Ak je ale príčinou počasie, potrebujete pred ním pery ochrániť.

Starostlivosť o pery v zime

Vysušené a popraskané pery nás trápia najčastejšie v zime. Prvá pomoc je vhodný balzam na pery. Po jeho nanesení sa na perách vytvorí tenký film, ktorý ich pred vplyvom chladu ochráni. Zároveň ich hydratuje a zvláčňuje.

Vhodné je zaobstarať si balzam, ktorý obsahuje napríklad propolis, vosk, kokosový olej, výťažky z bylín, ovocia... Popraskanú pokožku na perách ochránia, hydratujú a aj upokoja.

Balzamy na pery dokážu zmierniť podráždenie a poškodenie pier.

Starostlivosť o pery v zime

Starostlivosť o pery v lete

Počas teplých slnečných dní chránime pokožku pred UV lúčmi. Rovnaký ohľad by sme mali brať aj na pery, ktoré môžu sčervenieť, opuchnúť, svrbieť, alebo páliť.

V lete určite siahnite po balzame na pery s UV ochranou. Ochránite ich nie len pred škodlivým UV žiarením, ale aj pred poškodením a vysušením. Balzam s UV ochranou je vhodné používať aj počas slnečných dní v zime, napríklad počas lyžovania alebo dlhšieho pobytu na slniečku.

Aj teplo môže spôsobiť popraskanie pier, preto je vhodné aj v letnom období používať hydratačné balzamy, ktoré ich ochránia pred stratou vlhkosti.

Ktoré zlozvyky najviac perám ubližujú?

Hryzenie pier

Pery sú pokryté jemnou kožou. Sú citlivé na chlad, teplo, výkyvy vlhkosti ale aj mechanické poškodenie. Hryzením ich len zbytočne dráždite a poškodzujete. Ak túžite po hebkých perách mali by ste sa tomuto zlozvyku vyhnúť.

Hryzenie pier

Zvlhčovanie slinami

Žiadne sliny! Ak si myslíte, že vám na rýchlu hydratáciu stačí olíznuť pery, mýlite sa. Sliny rozkladajú potravu, pripravujú ju na trávenie, kvôli čomu obsahujú zložky, ktoré narúšajú povrch pier.

V zime je ich negatívny účinok na pery dvojnásobný, keďže ide o tekutinu, ktorá nevytvorí ochranný film a v chlade mrzne. Vaše pery budú viac a viac popraskané.

Jemný peeling pier

Jemný peeling by ste mali dopriať pravidelne nie len pleti, ale aj svojim perám. Zbavíte ich odumretých kožných buniek, zlepšíte ich prekrvenie a výživné látky z balzamu do nich ľahšie preniknú.

Na peeling vám postačí obyčajná zubná kefka, ktorou jemne premasírujte pery a hneď naneste balzam.

Alebo si môžete pripraviť výživný peeling na pery. Zmiešajte po jednej lyžici kokosového oleja a medu s 1,5 lyžicou cukru. Premiešajte a pridajte 3 – 4 kvapky esenciálneho oleja mäty piepornej a poriadne premiešajte. Zmes naneste na pery a jemne masírujte. Nakoniec ju zotrite a použite balzam na pery.

Suché pery

Na suché pery...

Domáca masť

Kvety z nechtíku dajte do nádoby a zalejte teplejším medom a nechajte tri týždne stáť na tmavom mieste. Po uplynutí času zmes preceďte cez sitko a získate výživnú masť na pery, ktorú môžete používať v ktoromkoľvek ročnom období.

Med

Med obsahuje množstvo minerálov, aminokyselín a vitamínov. Ak ho máte doma, pokojne ho môžete aj priamo naniesť na popraskané pery. Majte ho tam tak dlho, ako sa dá. Párkrát to zopakujte a pery budú znova hladké a hebké. Medom dodáte perám výživné zložky, ktoré potrebujú.

V prípade núdze, ak práve nemáte po ruke žiadny hydratačný balzam na pery, môžete použiť akýkoľvek krém, ktorý ich hydratuje. Je to stále lepšie než ich nechať vystavené nepriaznivému počasiu.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.