Zázvor má mnoho liečivých účinkov, ale môže aj ublížiť?


Zázvor alebo ďumbier lekársky je tropická rastlina s charakteristickou chuťou a vôňou. Už v staroveku používali zázvor pre jeho liečivé účinky. Do Európy dorazil z Číny a Indie a veľmi rýchlo sa u nás udomácnil. V kuchyni má mnoho použití: ako korenina do jedál, je súčasťou osviežujúcich limonád alebo čajov. Nemáte radi jeho horko-pikantnú chuť? To vôbec nevadí. Chuť dokážete zjemniť správnou prípravou.

Zázvor

Liečivé účinky zázvoru

Ako pestovať zázvor

Keďže zázvor patrí medzi teplomilné rastliny, ktoré neznesú chlad, môžeme ho pestovať v kvetináči a čerstvý koreň zbierať počas celého roka. Existuje mnoho druhov zázvoru. Niektoré sa pestujú na konzumáciu, iné pre svoje krásne pestrofarebné kvety. U nás je najpopulárnejší Zingiber officinale – ďumbier lekársky

Ak uvažujete nad pestovaním zázvoru, odporúčame zakúpiť si ho u predajcov sadeníc a semien alebo v obchode, kde predávajú zázvor v bio kvalite, pretože neobsahuje chemické látky na potlačenie rastu a klíčenia.

Pestovanie - naklíčenie zázvoru

Sadíme čerstvý koreň

Pripravte si čerstvý koreň - tvrdý, šťavnatý, hladký - s očkami na jednotlivých výstupkoch. Z týchto očiek vyrastú výhonky. Zázvor je ideálne sadiť na jar, v apríli. Na noc ho namočte do vody a na druhý deň nakrájajte na 2,5 – 3 cm kúsky, každý s aspoň jedným očkom. V pomere 1:1 zasaďte do záhradnej zeminy zmiešanej s kompostom s pH od 6,1 do 6,5. Koreň môžete zasadiť celý plytko do zeme alebo nechajte trčať časť s očkom. Každý kúsok potrebuje aspoň 20 cm priestoru na rast do šírky. Po zasadení ho polejte. Keďže je zázvor tropická rastlina má rád vodu a teplo, ale nenechávajte ho na priamom slnečnom žiarení počas celého dňa.

Už za pár dni začne klíčiť, po 3-4 mesiacoch môžete zbierať prvú úrodu, ktorá bude mať jemnú šupku a výrazne pikantnú chuť. Zázvor vyberte zo zeme, odrežte a zvyšok vráťte späť do zeme. Koreň úplne dozrie až niekedy v októbri. Na konci leta mu zožltnú a zoschnú lístky, vtedy ho prestaňte polievať.

Pre koho je zázvor nebezpečný?

Kvôli jeho silným účinkom by deti do 3 rokoch nemali zázvor vôbec konzumovať. Ženy v tehotenstve by si mali dávať pozor na množstvo zázvoru, ktoré počas dňa skonzumujú. Počas 3. trimestra by zázvor nemali konzumovať vôbec, nakoľko môže viesť k predčasným kontrakciám.

Na jednej strane sa konzumácia zázvoru v tehotenstve neodporúča, no na druhej strane dokáže výrazne zmierniť nevoľnosti najmä v jeho začiatkoch, a preto odporúčame poradiť sa so svojim ošetrujúcim lekárom.

Úplne by sa mu mali vyhnúť pacienti, ktorí majú problém so zrážanlivosťou krvi - hemofíliou. Ak podstupujete diabetickú alebo antikoagulačnú liečbu, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom.

Konzumovanie zázvoru podporuje tvorbu žlče, preto sa neodporúča ani pri zvýšenej tvorbe žlčových kameňov.

Zázvor je zdravý a má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie, ale pri nadmernej konzumácií sa môžu prejaviť vedľajšie účinky. Odporúčaná dávka je menej ako 4 g čerstvého zázvoru denne a 1g sušeného.

Zázvorový čaj

Použitie v kuchyni: horúci čaj aj zmrzlina

Zázvor má v kuchyni mnoho využití. Sušený sa pridáva do omáčok, slaného aj sladkého pečiva, do koreninových zmesí na marinády a k dochucovaniu šalátových zálievok. Z čerstvého zázvoru môžete pripraviť zdravú zmrzlinu či nakladanú prílohu k sushi, ktoré sú skôr sladké ako horké pritom príjemne štípu na jazyku. Vyrobiť si z neho môžete aj kandizované cukríky.

Prvá pomoc pri nachladnutí

Zázvorový čaj pomôže pri boľavom hrdle, urýchli zotavenie po chorobe, posilni imunitný systém a zahreje. Preto je vhodné zaradiť zázvorový čaj do svojho pitného režimu hlavne počas studených mesiacov.

Horko – sladká chuť

Chcete prekvapiť hostí niečim neobyčajným? Pripravte im rybu alebo morské plody s jazmínovou ryžou, sójovou omáčkou a nakladaným zázvorom. K zázvoru sa hodia citrusové plody – uvarte si napríklad dyňovú polievku s pomarančovou šťavou s čerstvým zázvorom. Inšpirovať sa môžete čínskou a indickou kuchyňou, ktoré vedia so zázvorom robiť najviac kúziel – koniec koncov, tam sa zázvor zrodil.

Zázvorové kandizované cukríky

Na sladko: perníčky, limonáda, cukríky

Zázvorová limonáda a kandizovaný zázvor sú horko – sladkými pochúťkami, na ktorých si pochutnáte v lete aj zime. Zoženiete ich v obchodoch so sušenými plodmi a zdravej výžive, ale môžete si ich vyrobiť aj doma – základom je čerstvý zázvor a cukor.

Známe sú aj zázvorové perníčky či sušienky, tzv. gingerbread, ktoré ľahko upečiete zo sušeného zázvoru s medom alebo stéviou, horká chuť sa v nich ľahko stratí, pikantná horko-sladká aróma zostane.

Domáci zázvorový sirup proti nachladnutiu

Ak všetky ostatné metódy v boji proti sezónnym ochoreniam zlyhali, vyskúšajte zázvorový sirup. Nalejte do hrnca 150ml vody, rozpustite v nej 150g cukru a pridajte 25-50g nastrúhaného koreňa zázvoru, priveďte do varu a za občasného miešania varte 15 minút.

Vývar preceďte, nechajte vychladnúť a prelejte do uzatvárateľnej nádoby, napríklad sklenenej fľaše od spotrebovaného sirupu. Lyžičku zázvorového sirupu si môžete pridať do čaju každé ráno na posilnenie imunity.

Tip na piatkový večer

Zachutil vám zázvorový čaj? A čo tak si na horúce letné dni vyrobiť vlastný ginger tonic. Zalejte vychladený výluh minerálnou vodou, pridajte nakrájaný citrón a ozdobte lístkami mäty.

A od zázvorového toniku je už len krôčik ku kokteilovej párty. Zmiešajte 150ml vlastnoručne pripraveného ginger tonicu s limetkovou šťavou, s panákom whiskey alebo brandy, pridajte ľad a vychutnajte si osviežujúci drink.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.