Mestské maratóny zvyšujú riziko úmrtia na infarkt! Paradoxne nie u bežcov


Vedci odhalili príčinu vyššieho úmrtia na infarkt a zástavu srdca, počas veľkých bežeckých súťaží a to aj v prípade, ak sa lekárom podarilo pacienta oživiť. Prekvapivo nejde o bežcov.

4 minúty rozhodujú o živote a smrti

Vedci z Harvard Medical School skúmali 11 maratónov v najväčších mestách USA, aby odhalili príčinu vyššieho rizika úmrtia na srdcovo-cievne choroby počas maratónov a väčších bežeckých podujatí. Vysvetlenie je jednoduché. Za všetko môže logistika.

Rýchla zdravotná služba

Počas veľkých mestských maratónov dochádza k uzavretiu niektorých častí mesta, čím sa predlžuje doba dojazdu rýchlej zdravotnej služby o 4 minúty. Výsledky štúdie sa vzťahujú na obyvateľov v mestách, nie na bežcov. Takže najlepšou voľbou, ako sa tomu vyhnúť, je postaviť sa na štart. A keďže na každej väčšej akcii musí byť zabezpečená zdravotná služba, pomoc by sa k vám dostala najrýchlejšie.

Slovenska sa to netýka

Táto vedecká štúdia sa zaoberala americkými veľkomestami, ktoré sa s naším najväčším mestom, v počte obyvateľov, nedajú porovnať. Napríklad taký New York, kde sa pravidelne koná najväčší maratón na svete, má viac ako 19 miliónov obyvateľov a Bratislava okolo 600 000 obyvateľov. Ďalším dôvodom je množstvo obéznych ľudí, ktorí patria medzi najlepších kandidátov na srdcovo-cievne ochorenia.

New York

Smrť na pretekoch

28 ročný bežec zomrel počas polmaratónu. 40 ročný bežec skolaboval 500m pred cieľom, lekári mu už nevedeli pomôcť. 30-ročný muž po maratóne dostal porážku. Možno ste aj vy zachytili podobnú správu týkajúcu sa skolabovania a následnej smrti priamo na pretekoch, či bezprostredne po pretekoch.

Počet úmrtí síce v posledných rokoch narástol, ale to neznamená, že maratóny alebo samotný beh sú nebezpečné. Nárast spôsobuje väčší počet bežcov v porovnaní s minulosťou, napríklad na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach pred 20 rokmi odštartovala necelá tisícka bežcov, v roku 2010 to už bolo cez 5 000 bežcov a v roku 2016 okolo 12 000 bežcov z 52 krajín. Na porovnanie, na newyorskom maratóne beží okolo 55 000 bežcov.

Bežci na mestskom maratóne

Podľa štatistik zomrie počas alebo po maratóne 10 bežcov z 1 000 000, no hlavným dôvodom týchto úmrtí sú nediagnostikované choroby srdca, ktoré lekári nedokážu odhaliť pri bežnej preventívnej prehliadke. Príčinou kolapsu môže byť aj kombinácia námahy a dehydratácie. Len pri 2 – 5% nepoznáme príčinu úmrtia. Najväčšie riziko predstavujú posledné kilometre, niekedy bežec skolabuje až v cieli.

Nepodceňujte prevenciu

Niektoré srdcovo – cievne ochorenie sa nedajú zistiť pri bežnej lekárskej prehliadke a prejavia sa pri námahe. Je dôležité, aby ste si počas behu všímali reakcie organizmu a nepodceňovali ich. Dôležitá je aj technika behania a správne dýchanie.

Aby sa znížilo riziko úmrtí a zabezpečila sa adekvátna zdravotná pomoc na veľkých bežeckých podujatiach, organizátori zdôrazňujú bežcom, aby na opačnú stranu štartovacieho čísla napísali informácie o zdravotnom stave a ochoreniach. Tieto informácie sú pre zdravotníkov nevyhnutné na poskytnutie správnej zdravotnej pomoci. Vďaka tomu sa už podarilo zachrániť niekoľko životov.

Štart na mestskom maratóne

Prečo začať behať

Aký je záver všetkých štúdií a štatistik? Pozitívny prínos pravidelného behu je vyšší ako riziko kolapsu a smrti.

Zúčastnili ste sa niekedy maratónu alebo polmaratónu?

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.