Opaľovanie a opaľovacie krémy
Nedostatok slnka v nás vyvoláva pocit únavy a depresie. Nadmerné slnenie vedie k predčasnému starnutiu kože, strate vlhkosti a je príčinou tvorby vrások. Koža má obmedzenú schopnosť regenerácie a všetky jej poškodenia sa naprávajú ťažko a nemusia sa prejaviť hneď, ale až o niekoľko rokov.
Ako sa opáliť a nespáliť
Slnečné žiarenie v nás dobíja vitamín D, ktorý je nevyhnutný pre imunitu organizmu a bez neho telo nedokáže správne fungovať. Okrem dobíjania vitamínu D, slnečné žiarenie ovplyvňuje produkciu hormónov šťastia, preto sa počas slnečných dní cítime šťastnejšie. Dokonca, zdravé opaľovanie pozitívne pôsobí na zlepšenie imunity, na lupienku. akné, kvalitu kostí a zubov, zvyšuje hladinu minerálov v krvi, pomáha diabetikom udržať si hladinu inzulínu, ... Ak to však so slnením preženiete môže dôjsť k dehydratácií, k spáleniu pokožky a k rýchlejšiemu starnutiu pokožky.
Čo robiť, aby ste sa nespálili?
- Natierajte sa pravidelne. Pot, voda, deka na ktorej ležíte vás postupne oberajú o ochranu Vašej pokožky.
Aj opaľovacie prípravky odolné voči vode treba natierať častejšie, pretože sa postupne zotierajú.
- Pri prvom pobyte na slniečku, by ste mali zvoliť kozmetiku s vyššou UV ochrannou. Postupne, ako Vaša pokožka začne hnednúť, môžete znižovať UV ochranu.
- Aj opálená pokožka sa môže spáliť. Opálenú pokožku môžeme prirovnať k UV ochrane približne 2 – 4, čo je pri akomkoľvek dlhšom pobyte na slnku nedostatočná ochrana.
- Alkohol a cukor pôsobia na pokožku pri opaľovaní. Konzumácia väčšieho množstva alkoholu a cukru na slnku spôsobuje v koži maličké zápaly, čo má vplyv na množstvo voľných radikálov, ktoré spôsobujú kožné problémy.
- Ak sa dlhšie zdržiavate vo vode, mali by ste dbať na zvýšenú ochranu tváre, krku a dekoltu, pretože slnečné lúče sa odrážajú od hladiny priamo na Vašu nechránenú pokožku. Vodná hladina dokáže odraziť až 95% lúčov, tráva 70% a piesok 90%.
- Po kúpaní vo vode sa utrite do sucha. Kvapky vody pomáhajú prepúšťať slnečné žiarenia do pokožky, čím sa zvyšuje riziko spálenia pokožky a úpalu.
- Nezabúdajte ani na svoje pery a občas si ich pretrite balzamom na pery s UV ochranou alebo rúžom.
- Pred spáleným môžu ochrániť našu pokožku nie len krémy na opaľovanie, ale aj vitamíny, najmä betakarotén, kombinácia vitamínov E a C, antioxidanty atď.
Samozrejme, nemôžeme zabúdať ani na pitný režim. Pite dostatočne množstvo čistej vody, čerstvých ovocných štiav, konzumujte čerstvé ovocie a zeleninu. Správnou hydratáciou bojujete proti vráskam, pomáhate udržať elasticitu pokožky a mladistvosť.
Čo by ste mali vedieť o prípravkoch na opaľovanie:
- Aby mal prípravok na opaľovanie čo najväčší účinok, treba sa ním natrieť aspoň 20 minút pred opaľovaním.
- UV faktor stráca svoj účinok približne po 2 hodinách od natretia.
- Opaľovacie prípravky sa nelíšia len v ochrannom faktore a vo forme (krém, mlieko, olej atď), ale najmä v zložení.
- Opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami sú vhodnejšie pre citlivú a detskú pokožku.
- Aj krém s najvyššou ochranou stráca postupne časť svojho účinku, ak ho necháte na priamom slnku, v zatvorenom aute alebo na inom, horúcom mieste.
- UV faktor okolo čísla 5 dokáže pohltiť cca 75% žiarenia, od 10 – 15 ochrana je takmer 90% a od faktoru 16 sa zvyšuje ochrana na takmer 95% a faktor 50 dokáže pohltiť až 99%. škodlivého žiarenia.
- Pri kúpe prípravku na opaľovanie vždy skontrolujte, či má prírpavok UV-A aj UV-B filter.
- Rovnica, čím hrubšia vrstva opaľovacieho prípravku, tým lepšia ochrana, neplatí.
Nezabúdajte ani na prípravky po opaľovaní. Nielenže upokojujú a regenerujú pokožku, ale predovšetkým v nej obnovujú vlhkosť a dodávajú jej stratenú pružnosť.
Vyznáte sa v kozmetických prípravkoch na opaľovanie?
Ochranný krém na opaľovanie je produkt, ktorý zabraňuje prenikaniu UV žiareniu do Vašej pokožky, t.j. nebudete mať žiadne opálenie alebo opálenie bude len minimálne. Úlohou opaľovacie krému je zabezpečiť vám opálenie, ale popritom ochrániť Vašu pokožku pred spálením a pred škodlivými lúčmi. Opaľovacie oleje urýchľujú proces opaľovania, pretože obsahujú niektoré chemikálie, ktoré zosilňujú UV žiarenie dopadajúce na pokožku. Ich účelom nie je blokovať škodlivé lúče, preto by ste opaľovacie oleje mali používať len sporadicky a nepoužívať ich ako každodennú ochranu.
Pri výbere opaľovacieho prípravku by ste sa mali riadiť aj typom pleti. Teraz nehovoríme o mastnej či suchej pokožke, ale o fototype pokožky, vďaka ktorému sa dozviete aký prípravok by ste mali zvoliť a ako dlho sa môžete zdržiavať na slniečku bez ochrany.
1. fototyp: táto skupina ľudí má veľmi malé množstvo melanínu v koži a vo vlasoch. Majú prevažne ryšavé vlasy, veľmi svetlú pokožku a pehy. Pred slnečným žiarením nemajú žiadnu ochranu, a preto sa odporúča používať ochranný faktor minimálne 30. Na slniečko bez ochranného prípravku môžu vyjsť maximálne na 10 minút, inak sa spália a ich pokožka ostáva červená.
2. fototyp: táto skupina ľudí sa vždy opáli najprv do červena, málokedy zhnednú, ale takmer vždy sa ich pokožka začne lúpať. Majú svetlú pokožku a svetlé vlasy, modré alebo zelené oči. Na slniečku, bez ochrany, sa môžu zdržiavať 10 – 20 minút, pre dlhší pobyt by mali zvoliť prípravok na opaľovanie s ochranným faktorom 20.
3. fototyp: majú prevažne stredne svetlú pokožku, tmavoplavé až tmavé vlasy, zelené alebo hnedé oči. Táto skupina ľudí si môžu predĺžiť pobyt na slniečku bez ochranného prípravku na 30 minút a mali by používať faktor 10 – 15. Málokedy sa na slniečku spália a opaľuje ich hneď do hneda.
4. fototyp: tmavá koža a tmavé vlasy, tmavé hnedá oči. Týmto typom môžeme závidieť, že sa nikdy nespália a na slniečku môžu stráviť až 45 minút bez ochranného prípravku. Tejto skupinke úplne stačí ochranný faktor 5.