Jazvy po akné alebo hlboká jazva po operácii – ako na ne?


Jazvy vznikajú prirodzene - hojením rán na pokožke. Tržné a rezné rany, popáleniny, odreniny alebo chirurgické zákroky... to všetko nechá na našom tele stopu v podobe jazvy. Asi neexistuje človek, ktorý by sa nikdy nezranil. Túto ranu mu bude po zvyšok života pripomínať jazva. Jazvy ale nemusia byť len z rán na koži, ale môžu vzniknúť po akné, kiahňach a rôznych ďalších kožných defektoch.

Jazva je vlastne nová vrstva kože. Je to hojaci proces organizmu, ktorého cieľom je zaceliť ranu. Táto časť kože nikdy nebude vyzerať ako pôvodná pokožka, ale náš organizmus nedbá na výzor. A preto, ak sa chcete jaziev zbaviť, budete si musieť pomôcť samy.

Zbaviť sa akejkoľvek jazvy nemusí byť ťažké. Možno sa jej nezbavíte úplne, ale určite ju môžete zmenšiť.

jazva

Poznáme tri druhy jaziev

  1. Atrofické jazvy – vzniknú po akné alebo ovčích kiahňach, sú vpadnuté pod úroveň pokožky a mávajú tvar jamiek. Podobajú sa striám.
  2. Atrofické jazvy – sú nad úrovňou pokožky a sú rovnako veľké ako pôvodné zranenie. Najčastejšie majú červenkastú farbu, sú hrubé, môžu svrbieť alebo bolieť.
  3. Keloidné jazvy – červeno-fialové jazvy, ktoré sú väčšie ako pôvodné zranenie. Podľa toho, kde ich na tele máte, môžu vás obmedziť v pohybe.

Pozor! Ak už ide o akýkoľvek typ jazvy, môžete ju začať ošetrovať až po úplnom zahojení rany.

Dermaroller na jazvy

Derma roller je malý valček, na ktorom je množstvo mikroihličiek. Princíp fungovania dermarolleru je veľmi jednoduchý. Na čistú a vydezinfikovanú pleť naneste kozmetiku na zjemnenie jeziev. Pri jemnom rolovaní valčeka po pokožke sa aktivuje prirodzená regenerácia a obnova pleti.

pleť

Na koži budú ihličky z valčeka vytvárať mikrovpichy, pomocou ktorých prenikne sérum ľahšie do pokožky. Na jednotlivé vpichy bude organizmus reagovať spustením samoregeneračného procesu. Kombináciou séra a drobných, neviditeľných vpichoch začnú jazvy miznúť, prípadne sa značne zjemnia a už nebudú tak nápadné.

Vďaka tomuto šikovnému pomocníkovi sa môžete zbaviť jaziev po akné, kiahňach, strií, ale aj vrások a pigmentových škvŕn.

Derma roller s LED svetlom v 4 farbách: červený na vrásky a jazvy, modrý s antibakteriálnym účinkom, zelený na pigmentové škvrny a žltý pre upokojenie pokožky.

Mikrodermabrázia

Máte strach aj z malinkých ihiel? Mikrodermabrázia je metóda ošetrenia pleti podobná peelingu. Pleť sa vyhladí a jazvičky na nej budú menej viditeľné. Zbavíte sa odumretých kožných buniek a podporite tvorbu nových buniek v hlbších vrstvách pokožky. Pomocou mikrodermabrázneho prístroja môžete pleť zbaviť jemných vrások, jazvičiek po akné a pigmentových škvŕn. Pleť sa hĺbkovo vyčistí a póry sa zmenšia.

mirkodermabrázia

Biolampa

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár – hovorí staré príslovie. Trošku s nadsádzkou môžeme povedať, že biolampy dokážu nahradiť účinok slnka. Svojimi schopnosťami dokážu do značnej miery pomôcť s rôznymi zdravotnými ťažkosťami.

Na hojenie rán, pooperačných jaziev, modrín, akné, odrenín... je použitie biolampy najvhodnejšie. Biolampa priaznivo pôsobí aj na iné zdravotné problémy a používa sa aj na akupunktúru.

akupunktúra

Svetlo, alebo svetelná liečba, aktivuje samoliečiace schopnosti organizmu. Posilňuje celý imunitný systém a hlavnou výhodou použitia biolampy je, že nemá žiadne vedľajšie účinky.

Ošetrenie svetlom sa najčastejšie používa pri čerstvých jazvách - nemusíte čakať, kým sa jazva uzavrie, ako je to pri iných ošetreniach. Polarizovaným svetlom môžete na jazvu pôsobiť ešte kým je čerstvá.

BIOlampa Stimlight s polarizáciou svetla a 4 farbami: červená, modrá, zelená a žltá má všestranné použitie – od hojenia rán, cez tlmenie bolesti, až po liečbu akné.

Domáce rady nad zlato

Pomôcť s jazvami si môžete aj doma. Postačí vám na to pár surovín, ktoré nechýbajú asi v žiadnej domácnosti. Nezabúdajte však, že jazvy by ste mali začať ošetrovať, až keď dôjde k úplnému zahojeniu rany.

Kokosový olej

Kokosový olej zjemní jazvy a pomôže aj so striami. Vitamíny a minerály v kokosovom oleji podporujú tvorbu kolagénu a zjemňujú pokožku. Stačí, ak si každý deň jemne vmasírujete 1 lyžičku oleja do postihnutého miesta.

kokosový olej

Aloe vera

Medzi zázračné účinky rastlinky aloe patrí aj schopnosť redukovať veľkosť jaziev, regenerovať tkanivo, hydratovať pokožku a zvyšovať jej elasticitu. Postačí, ak niekoľkokrát denne budete vmasírovavať šťavu z listu aloe vera do pokožky. Po pár týždňoch (max. dvoch mesiacoch) by sa mali výsledky dostaviť.

Citrónová šťava

S citrónovou šťavou musíte byť opatrní, pretože môže pleť podráždiť, ale na jazvy sú jej účinky obrovské - napravuje poškodenú pokožku a odstraňuje odumreté bunky. Stačí, ak necháte šťavu 10 minút pôsobiť na postihnutom mieste, potom stačí už len zmyť a utrieť do sucha.

Diskusia


Email nebude zverejnený, len jeho prvá čásť.